Johannes Andersen for Uldum Møbelfabrik. Spisestuemøblement af eg, 1960'erne (7+2)

Vurdering

DKK 5.200

Roskilde

6495536

Johannes Andersen. Spisestuemøblement, bestående af;
Sæt på seks spisestole med stel af massiv eg, sæder betrukket med møbelstof.
Cirkulært spisebord af eg med udtræk, tilspidsede ben. H. 73, Ø. 120 cm. To medfølgende tillægsplader med sarg á, B. 60 cm. Bord samt stole fremstillet hos Uldum Møbelfabrik - stole model 'U-20'. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bordplade med ridser, mærker og lakslitage. Enkelte stole med skader på stel under sæde.
Litteratur: Mobilia 1967, Mobilia 1966.

Rektangulært spisebord af teak med hollandsk udtræk, 1960'erne

Roskilde 02. nov. 19:47

Vurdering

850

Severin Hansen. Cirkulært spisebord af palisander med udtræk, 1950-60'erne (1+2)
Roskilde 02. nov. 20:08

Vurdering

2.800