Jade og prehnit vedhæng (2)

Vurdering

DKK 2400

København

6480106

Vedhæng af udskåret jade i bær og løv motiv, bagside prydet med fugl. Øsken af 14 kt guld. Mål af jade: 2 x 3,7 cm. Vægt: 7,5 gr, fremstår med hårfin naturlig revne nederst i stenen. Endvidere vedhæng af udskåret prehnit i form af buddha, monteret med øsken af forgyldt metal. mål af vedhæng 18 x 19 mm. (2)

Smykkesæt med blå topas og c.z. (5)

Aarhus 19 okt.

Vurdering

1.900

Matchring samt vedhæng af 14 kt. guld med brillanter. (2)
Aarhus 21 okt.

Vurdering

9.000

6.600

Smykkesæt med granat og c.z. (5)
Aarhus 19 okt.

Vurdering

Stort diamantbesat løve-vedhæng af 18 kt. guld, ca. 0.11 ct.
Vejle 17 okt.

Vurdering

23.000

18.000

Chanti. Brillant- og rubin- hjertevedhæng af 14 kt. hvidguld
Vejle 17 okt.

Vurdering

Anton Michelsen, Axel Holm m.fl. En samling vintage smykker mm. af sølv og sterlingsølv (19)
Vejle 17 okt.

Vurdering

Samling brillantvedhæng (5)
København 17 okt.

Vurdering

4.400

2.400

Victoriansk granat halskæde af 18 kt. guld. Ca. 1850'erne.
Roskilde 21 okt.

Vurdering

10.500

7.600

Just Andersen, Hugo Grün m.fl. En samling vintagesmykker af sølv og sterlingsølv (13)
Vejle 17 okt.

Vurdering

Zee Wo, Shanghai. Kinesisk taske af sølv, omkr. 1900
Vejle 18 okt.

Vurdering

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)