Harald Slott-Møller. Portræt af Agathe Rambusch, kunstnerens svigerinde
Harald Slott-Møller (1864-1937). Portræt af Agathe Rambusch, kunstnerens svigerinde. Olie på plade. Sign.: 'Slott-Möller'. 35 x 26,5 (42 X 33,5) cm.
Fremstår med overfladesnavs; spredte krakeleringer og opskalninger.
En helfigursskildring Agathe Rambusch i profil indgår som det ene af tre kvindeportrætter i Harald Slott-Møllers store, symbolistiske hovedværk 'Tre kvinder. Sommeraften' (1895) på Den Hirschsprungske Samling.
Auktionen afsluttes: 19. nov. 2024 20:40
11 dage 3 timer 43 minutter 8 sekunder