Harald Giersing: Modelstudie, ca. 1908
Harald Giersing (1881-1927): Modelstudie. Olie på plade. Usigneret. Betegnet på maleriet 'Ung Kunst No 34 Harald Giersing: Bananer og Appelsin'. 38 x 32 cm.
Iflg. medfølgende brev fra Lennart Gottlieb er skitsen oprindeligt bagsiden af Giersings maleri 'Bananer og appelsin' fra 1909. Dette gengivet i Lennart Gottlieb, Giersing: maler, kritiker, menneske, s. 262.
Bagsiden af herværende maleri beklædt med lærred, mindre hul i pladen samt lille retouchering under påskriften.
Auktionen afsluttes: 13. nov. 2024 18:42
5 dage 23 timer 56 minutter 29 sekunder
DKK 19.000