Hans Pedersen Koch, Varde. Barokbæger i sølv, o. 1748
Barokbæger i sølv, korpus prydet med nålepusling, på front navnekartouche med bladranke og monogrammer 'ANSH MNDH' og årstal 1748, på bagside to graverede ornamenter med akantusblade under randen senere punslede navnetræk og årstallene 1816 og 1859. Stemplet med mesterstempel HK HK under bunden, antageligt for mester Hans Pedersen Koch, f. ca. 1705, b. i Varde 1731, d. 1768. H. 8,5 cm. Vægt 101 g. Fremstår med brugsspor medfødt skævhed.
Arbejder af Hans Pedersen Koch er repræsenteret i Den Gamle By, på Varde Museum og Esbjerg Museum m.fl.
Auktionen afsluttes: 19. nov. 2024 19:55
4 dage 11 timer 19 minutter 15 sekunder