Hans J. Wegner samt dansk møbelproducent. Sofabriks samt to opbevaringsmøbler, model GE-20 (4)
Hans J. Wegner samt dansk møbelproducent. Daybed / briks med stel af massivt teaktræ, antageligt senere monteret runde tilspidsede ben, madras og ryg nyligt betrukket med gråt og mørkeblåt uld, mål pr. modul: H. 40 L. 185 B. 75 cm. samt to Hans J. Wegner opbevaringsmoduler af fineret teaktræ, top med opklappelig låge bag hvilken rum, H. 36 L. 75 D. 75 cm. Fremstillet hos Getama, model GE- 20, en brændemærke herfra. Litt: Getama katalog 1967. Fremstår med brugsspor på stel, et opbevaringsmodul med brændemærker samt gennemslibninger på sider, et opbevaringsmodul med trykmærke på et hjørne. brikse senere tilvirket til at passe til opbevaringmoduler. (4)
Slutter om 4 dage 20 timer 16 minutter 26 sekunder
DKK 10.500