Hans J. Wegner for Carl Hansen & Søn. Sæt på seks armstole af ask, model CH-24/ 'Y-stolen' (6)
Hans J. Wegner (2014 - 2007). 'Y- stolen', sæt på seks armstole af massiv ask, sæder af flettet papirgarn. Formgivet af Hans J. Wegner i 1949. Fremstillet og mærket hos Carl Hansen & Søn, model CH-24. Mål: B. 55 cm. H. 70/76 cm. D. 51 cm. Sædehøjde: 45 cm. Stolene fremstår med alm. brugsspor heraf nogle ridser og mærker. (6)
Auktionen afsluttes: 27. nov. 2024 20:58
4 dage 6 timer 24 minutter 8 sekunder
DKK 15.000