Hans J. Wegner (1914 - 2007): Briks/daybed model GE258 - egetræ
Hans J. Wegner. Briks / Daybed af fineret egetræ, opklappeligt rygstykke samt løs madras betrukket med originalt lilla uldstof, ben af massivt egetræ. L. 205 cm. Formgivet 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-258. Fremstår med skjolder, samt ridser og skrammer.
Auktionen afsluttes: 09. nov. 2024 16:26
1 dag 20 timer 24 minutter 2 sekunder
DKK 3.400