Hans Henrik Hansen for Royal Copenhagen. Medusa hoved af celadon glaseret porcelæn
Hans Henrik Hansen (1894-1965) for Royal Copenhagen. Medusa hoved af celadon glaseret porcelæn. Sign. med monogram 'HHH', stemplet med tre bølger samt dessin nr. 1/2950. Formgivet i 1928. 1. sort. H. 26 cm. B. 27 cm. Sjældent udbudt.
Fremstår med lille brændingsfejl ved det ene øje; enkelte brændingsfejl på bagsiden.
Litteratur: Bredo L. Grandjean: 'Kongelig Dansk Porcelæn'. Gyldendal, 1983. Afbildet side 168.
Slutter om 1 dag 20 timer 59 minutter 19 sekunder
DKK 13.000