Gruen Watch Co. 'Veri-Thin'. Art deco herreur med lys skive, ca. 1930-40'erne
Vintage herrearmbåndsur fra Gruen Watch Co., cal. 406SS, i aflang urkasse af 10 kt. goldfilled metal, lys skive med arabertal, centreret sekundviser, forgyldt optrækskrone, plexiglas, monteret med senere rem med foldespænde, mekanisk urværk med manuelt optræk. Mål: ca. 25 x 37 mm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
Auktionen afsluttes: 05. dec. 2024 20:58
8 dage 3 timer 9 minutter 49 sekunder
DKK 3.600