Grete Jalk. Lænestol, model 118.
Grete Jalk (1920-2005). Lænestol, model 118, med stel af teaktræ, løse hynder betrukket med grønt møbelstof. Formgivet i 1963. Fremstillet hos France & Daverkosen, med plakette herfra. H. 82 cm. SH. 41 cm. B. 73 cm. D. ca. 75 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor herunder ridser.
Auktionen afsluttes: 27. nov. 2024 18:25
6 dage 3 timer 31 minutter 3 sekunder
DKK 5.200