Georg Mathias Fuchs. En læsende mand, 1781
Georg Mathias Fuchs (1719-1797). En læsende mand. Olie på lærred, sign. G. Fuchs 1781. 67x53 cm. (80,5x68). Fremstår med krakeleringer.
Teksten i bogen på maleriet, er identisk med side 233 i Johann Arndts 'Wahren Christentum' bind 4 (første udgivelse Magdeburg 1610).
Slutter om 21 timer 12 minutter 33 sekunder