Georg Jensen. Armlænke sterling sølv design nr. 23
Georg Jensen. Armlænke designet af Mesteren Georg Jensen selv i 1926-27, armlænken er udført i sterlingsølv med led i form af blomster og duer med i alt 10 cabochonslebne månesten. Dessin nr. 23. L. 19 cm. B. 2,6 cm. Vægt ca. 43,3 gram. Er stemplet Georg Jensen i perlestaf, 925s Denmark samt 23. Er omtalt og gengivet i bogen "Georg Jensen Jewellery" på side 245, i en udgave med labradoritter. Fremstår med minimale brugsspor.
Auktionen afsluttes: 21. nov. 2024 14:57
6 dage 12 timer 39 minutter 3 sekunder
DKK 13.000