Georg Jensen. 'Indulgence', champagnekølere og østersskål af blankt rustfrit stål (3)
Georg Jensen. 'Indulgence', en stor østersskål/ bordskål samt en champagnekøler til en flaske og en stor champagnekøler til tre flasker, alle dele af poleret/ blankt rustfrit stål. Østersskål: H. 14 cm. B. 36 mm. L. 58,7 cm. Champagnekøler (1 fl.): H. 22,5 cm. B. 28 cm. Ø 15,5 cm. Champagnekøler (3 fl.): H. 22 cm. B. 23 cm. L. 60,7 cm. Indulgence er designet af Helle Damkjær for Georg Jensen i 2008. Samlingen fremstår med brugsspor, bl.a. i form af overfladiske ridser og mærker samt kalkaflejringer indvendigt i den store champagnekøler. (3)
Slutter om 4 dage 22 timer 34 minutter 48 sekunder