Fransk empire/directoire lille kaminur i lueforgyldt bronze, 'Au bon Sauvage', ca. 1790-1810.
Fransk empire/directoire lille kaminur i lueforgyldt bronze, 'Au bon Sauvage', ca. 1790-1810. Metal skive med romertal indeks. Urhus prydet med topfigur i form af en indfødt mand fra stillehavsområde og base med ornamentik. Uoriginale mekanisk urværk med optræk. H. 19 cm, B. 14 cm, D. 6,5 cm. Fremstår med brugsspor. Uret gik ved indlevering. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Dette ur og andre med lignende temaer, kaldet 'Au bon Sauvage', dukkede op i Frankrig slutningen af 1790'erne som hyldest til den fransk-schweiziske naturfilosof Jean-Jacques Rousseaus 'Homme Naturel'.
Slutter om 6 dage 21 timer 8 minutter 52 sekunder