+45 4450 9800

Favoritter

Log ind

Lauritz.com

Fransk Charles X kaminur af forgyldt og mørkpatineret bronze, ca. 1840

Vurdering

DKK 2.600

Showroom

København

Varenummer

6487455

Beskrivelse

Fransk Charles X kaminur af forgyldt og mørkpatineret bronze, urskive med sorte romertal, mærket 'A PONS / À PARIS'. Urhus prydet med topfigur i form af en ung kvinde med en due ved højre skulder. Ca. 1840. H. 38 cm. B. 29 cm. D. 12 cm.
Nøgle og pendul medfølger. Uret gik på vurderingstidspunktet, men klokkespillet virker ikke.

Næste bud

DKK 1.500

Inkl. salær og gebyr

Du kan byde på varen ved at vælge enten det næste ledige bud eller du kan benytte vores max-bud service.

Læs mere om budgivning her

Dit bud

Budhistorik

Der er ikke kommet bud på denne auktion


Transportpriser

For pris på transport angiv postnummer herunder.

Lignende varer

Fransk konsolur af forgyldt og patineret bronce, 19. århs midte

Fransk konsolur af forgyldt og patineret bronce, 19. århs midte

Hørsholm 19. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

6.400

Næste bud

4.200

Japy Fréres & Cie. Fransk kartelur i Louis Seize-form, 1800-tallet
Vejle 19. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

3.400

Næste bud

2.600

Ludwigsburg. Prydterrin i porcelæn med blomstermaleri, 1900-tallets første del
Vejle 19. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

3.000

Næste bud

2.400

Vincennes et Cie.: Konsolur, forgyldt bronze, 19. årh.s midte
Hørsholm 15:51

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

5.200

Næste bud

2.600

Royal Copenhagen. Lågkrus med sølvlåg af Hans Hansen Lunde, Tønsberg, 1800-tallets første halvdel
Vejle 19. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

3.000

Næste bud

1.800

Royal Copenhagen. 'Sommerfugle' tallerkener samt skål på fod, 1800-tallet (7)
Vejle 19. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

3.000

Næste bud

2.400

To thailandske Buddha figurer af forgyldt træ, 1900-tallet (2)
København 20:06

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.600

Næste bud

1.200

To lommeurskæder af forgyldt metal med vedhæng af 18 kt. guld (3)
Vejle 19. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

3.000

Næste bud

2.200

Rokokospejl i ramme af forgyldt træ og gesso, omkr. 1770
Vejle 22. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.100

Næste bud

550

Buddha figur fra Brurma, 1900-tallet.
Hørsholm 18:31

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.600

Næste bud

1.400

Dansk empirespejl af forgyldt og delvist mørkbegittet træ. Ca. 1800.
Hørsholm 19. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

3.400

Næste bud

2.200

Et par lysestager af bronze, 1800-tallets slutning (2)
Hørsholm 19. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.600

Næste bud

900

Ubekendt kunstner, 1900tallets slutning: Landskab med sø, i forgyldt og forsølvet ramme
Hørsholm 18:05

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.000

Næste bud

1.300

To standure i kasser af hhv. eg/nød og fyr, 1700-tallet (2)
København 20:40

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.600

Næste bud

800

Charmsarmbånd af 14 kt
København 21. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

8.200

Næste bud

6.000

Facetslebent spejl af forgyldt træ prydet med roser
Aarhus 21. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.100

Næste bud

750

Stor væglampe fra 50'erne af forgyldt messing
Vejle 16. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

4.000

Næste bud

2.800

Giacomo Leonardis (1723-1794) efter Giulio Carpioni (1613-1678): Bacchanal, Silens fest, radering, 1764
Hørsholm 15:27

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

2.000

Næste bud

1.100

Antik væglampe af forgyldt messing
Vejle 16. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

5.200

Næste bud

3.200

Samling spejle (4)
Aarhus 21. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.600

Næste bud

750

Et par ny-rokoko bordstager af forgyldt messing, 1800-/1900-tallet (2)
København 19:24

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.400

Næste bud

750

Omega: De Ville ur af forgyldt stål. Quartz værk. Lænke af 14 kt. guld.
Hørsholm 21. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

10.500

Næste bud

7.600

Armring med cubiske zirkoner
Aarhus 18. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

1.600

Næste bud

750

Giovanni Banci. Sofabord af glas og smedejern
Vejle 19. nov.

DKK inkl. salær og gebyr

Vurdering

22.000

Næste bud

15.000

  • Om os
  • Om Lauritz.com
  • Eller ring på tlf. +45 44509800
Brug af denne hjemmeside forudsætter accept af aftalerne om købs- og salgsbetingelser samt persondatapolitikCopyright Lauritz.com © 2023-2024Version: 1.0.37