Fanny Garde for Bing & Grøndahl. Skønvirke vase af porcelæn

Vurdering

Roskilde

6493658

Fanny Garde (1855-1928). Skønvirke vase af porcelæn, modelleret i relief. Stemplet Bing & Grøndahl, Kjøbenhavn. H. 12,5, Ø. 14 cm. Udført i perioden mellem 1899-1901. Sign. F Garde. 3. sort. Dessin nr. 789. Fremstår med nogle mindre brændingsfejl samt tre blomster i relief med afslag.

DKK 700

Kinesisk 'Canton' tallerken af porcelæn, 1800-tallet

København 15. nov. 18:26

Vurdering

Hesbjerg Fajancefabrik. Kaffekande af fajance, o. 1810'erne
Vejle 15. nov. 20:52

Vurdering