Vurdering

DKK 10.000

Vejle

6495462

Ubekendt maler, i stil med Erik Pauelsen (1749-1790). Dronning Margrethe forener Norden under Kalmarunionen, olie på lærred, usign., antageligt 1800-tallets begyndelse. 63 x 69 cm (83 x 90 cm). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer.
Maleriet må være inspireret af et større maleri af Erik Pauelsen med lignende motiv dateret 1784, som tilhører Kunstakademiet i København.

DKK 7.600