Erik Jørgensen for FDB Møbler. Tre-pers. sofa, brunt læder, 'L-500'
Erik Ole Jørgensen (1925 - 2002). Tre-pers. sofa betrukket med brunt læder, knapsyet ryg, løse hynder i sæde, monteret på runde tilspidsede ben af eg. L. 197 cm. Fremstillet hos FDB Møbler, model 'L-500'. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder ben med ridser og mærker. Tobakslugt.