Eleonore Christine Harboe: Portræt af kunstnerens mor i sort kjole og hvid krave
Eleonore Christine Harboe (1796-1860): Portræt af kunstnerens mor i sort kjole og hvid krave. Olie på lærred, usign. 64 x 50 cm.
Krakeleringer, mindre afskalninger, trænger til rens.
Proveniens: Maleriet har været i kunstnerens familie til nu. Pigen er altid i familien kaldt frk. Harboe
Eleonore Christine Harboe var datter af kaptajnløjtnant, senere kommandør Frederik Ludvig Carl Harboe (1758-1811) og Marie født Kallager (1770-1845). ECH malede hele sit liv både portrætter og kopier efter ældre mestre. Hun forblev ugift og boede i huset hos sin veninde admiralinde Wessel Brown, der var gift med Peter Caspar Wessel Brown . I 1856 rejste hun til Rom hvor hun malede indtil sin død i 1860 i en katolsk stiftelse. Kort i forvejen var hun blevet konventualinde i Støvringgård Kloster.
Hendes værker har siden været udstillet på Kvindernes Udstilling i København 1895 og på Kvindelige Kunstneres retrospektive Udstilling, 1920.
Auktionen afsluttes: 12. nov. 2024 19:49
5 dage 11 timer 10 minutter 2 sekunder