Ejnar Nielsen. 'Moderhjertet'. Spritlampe af sølv, udført hos A. Dragsted. Unika
Ejnar Nielsen (1872-1956). 'Moderhjertet'. Spritlampe af sølv, prydet med seks klapper i form af hjerter, bag hvilke fotografier af Ejnar Nielsens familie samt Ejnar Nielsen selv; låg prydet med aftagelig knop i form af flamme. Indvendigt prydet med fotografi af Ejnar Nielsens moder, Eva Nielsen, samt inskription indvendigt i låg 'MODERHJERTET'. Sider med to kerubhoveder, under hvilke englevinger, hvilende på profileret base med inskription 'TIL EVA NIELSEN / FRA BØRNENE / 22 SEPTBR / 1846-1916'. Udført efter tegninger af Ejnar Nielsen hos A. Dragsted 1916, stemplet 'A. Dragsted Kjøbenhavn', samt 'EJ' for Ejnar Nielsen og 'A' for Andreas Hansen. H. 18,5 cm. B. 12 cm. D. 6 cm. Vægt: ca. 730 gram. Unika.
Fremstår med enkelte lette håndteringsspor; én hjerteklap med defekt hængsel; revne i glas over fotografi af Eva Nielsen.
Ejnar Nielsen regnes som en af dansk kunsthistories største symbolistiske kunstnere og nævnes ofte i samme åndedrag som både Vilhelm Hammershøi, J. F. Willumsen og Harald Slott-Møller.
Ejnar Nielsens karriere var båret af tidens internationale strømninger og en udbredt interesse for det sjælelige og psykologisk dybdegående. Ejnar Nielsen kredsede i sin kunst om store eksistentielle temaer som liv, død og kærlighed og nærede som barn af 1890'ernes symbolistiske gennembrud store tanker om kunstnerens virke som åndelig og visuel poet.
Som flere af sine kolleger eksperimenterede Ejnar Nielsen også med andre medier end blot det rent maleriske og søgte derved at udvide kunstnerens rolle som udøvende billedskaber. Inspireret af kunstnere som William Morris og Mogens Ballin gav Ejnar Nielsen sig i starten af 1900-tallet i kast med både tekstil- og tapetdesign, men det var især som formgiver af sølv, at Ejnar Nielsen for alvor markerede sit talent. Selvom mængden af eksempler begrænser sig til mindre end en håndfuld, er Ejnar Nielsens bevarerede sølvarbejder et sigende vidnesbyrd om kunstnerens uortodokse tilgang til det kunstneriske felt og til sølvet som æstetisk formidlende medium.
Blandt Ejnar Nielsens bevarede sølvarbejder udgør det her udbudte 'Moderhjerte' det absolutte højdepunkt. Hjertet, som kan optændes og bruges som lampe, blev udført i anledning af Ejnar Nielsens mor, Eva Nielsens 70-års fødselsdag i 1916. Hjertet, som er udformet med en række mindre klapper, som gentager hjertets overordnede form, rummer billeder af hhv. Ejnar Nielsen selv og medlemmer af den nærmeste familie. Billedet af moderen, Eva Nielsen, indtager som det eneste af familiebillederne den emotionelle hædersplads i hjertets inderste kammer, hvorfra det enkelt og virkningsfuldt anslår hjertets idémæssige raison d'être: omgivet af familiens vigtigste medlemmer optræder Eva Nielsen som familiens ubetingede omdrejningspunkt og som kilde til det lys, som flammen øverst på hjertets top symbolsk manifesterer. Hjertet står dermed som det ultimative bevis på den hengivenhed, en trofast og kunstnerisk begavet søn kan føle over for en kærlig og højt elsket moder.
Litteratur: Camilla Klitgaard Laursen, Teresa Nielsen, m.fl. 'Ejnar Nielsen'. Den Hirschsprungske Samling & Vejen Kunstmuseum, 2022. Afbildet og omtalt side 4, 9 og 264.
Udstillet: 'Ejnar Nielsen', Den Hirschsprungske Samling, 24. august – 11. december 2022. 'Ejnar Nielsen', Vejen Kunstmuseum, 28. januar – 06. august 2023.
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie.
Forauktion
Bemærk at der ikke er fortrydelsesret på fysiske auktioner som denne.
Konditionsrapport kan bestilles ved kontakt.