Edmund Jørgensen, m.fl. Tre småmøbler, 1950-60'erne (3)

Vurdering

Roskilde

6500361

Tre småmøbler, bestående af;
Sidebord / blomsteropsats med to cirkulær hylder, stel af senere malet bøg. H. 63, Ø. 32 cm. Fremstillet hos snedkermester Edmund Jørgensen, 1950'erne.
Spejl med ramme af palisander. 135 x 65 cm.
Magasinholder af metal, beviklet med flet, plade af senere bemalet træ. H. 44, B. 49, D. 27 cm.
Fremstår med alders- og brugsspor, herunder ridser og mærker, spejl lettere løst i ramme.