Dansk sølvsmed. Moderne kaffesæt af sterlingsølv (3)
Dansk sølvsmed. Moderne kaffesæt af sterlingsølv bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål, hver med cylindrisk korpus med afrundet nedre kant og cirkulært låg med høj kant, kanderne med halvcirkelformet tud, 1900-tallets midte. Ustemplet, men syretestet. H. 5,5, 7,5 og 21 cm. Samlet vægt ca. 1044 g. Fremstår med brugsspor, lille stødmærke på kaffekandens låg. (3)
Auktionen afsluttes: 06. nov. 2024 19:31
5 dage 11 timer 0 minutter 36 sekunder
DKK 12.000