Dansk møbeldesign. Kommode af eg, 1960-70'erne

Vurdering

DKK 1600

Roskilde

6490980

Kommode af eg, front med syv skuffer med kuglegreb. H. 129, B. 75, D. 42 cm. Dansk møbeldesign, 1960-70'erne. Mærket og udgået fra Illums Bolighus. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærke, top med afslag / reparation på bagkant, antageligvis senere bagbeklædning.

Dansk møbeldesign. Reol af palisander, 1950-60'erne

Roskilde 18 okt.

Vurdering

1.200

E. Brouer for Brouer Møbelfabrik. Et par skænke af palisander, 1960'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

3.200

Svensk møbeldesign. Entrésæt af palisander, 1960-70'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

800

Johannes Sorth. Bornholmer chatol
Aalborg 17 okt.

Vurdering

2.400

1.700

Børge Mogensen. Kommode / sminkebord med spejl
Aalborg 26 okt.

Vurdering

5.200

Dansk møbeldesign. Fritstående skrivebord af palisander, 1900-tallets midte
Roskilde 19 okt.

Vurdering

3.200

Poul Cadovius. System Royal. Væghængt reolsystem, teak
Aarhus 23 okt.

Vurdering

11.500

7.600

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)