Dansk møbeldesign. Chatol af teak, 1960'erne

Vurdering

Roskilde

6500336

Chatol af teak, øverst hylder og skuffer, underneden udtrækkelig skriveflade, nederst dybe skuffer, stel af massiv eg. H. 125, B. 84, D. 43 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder ridser og mærker, mindre skuffer med manglende greb.

DKK 1.900

Høj skænk af teak med ben af eg, ca. 1950'erne

København 30. nov.

Vurdering

Næstved Møbelfabrik: Høj skænk af teaktræ, 1950'erne
Hørsholm 30. nov.

Vurdering

6.400

Kurt Østervig. Høj skænk fra 50'erne af valnød
Vejle 01. dec.

Vurdering

6.400

5.200

JNL Collection. Lav skænk af fineret mørkt ahorn, model 'Kushiro'
København 21:24

Vurdering

5.200

Et par udstillingsmontre af glas (2)
Roskilde 28. nov.

Vurdering

3.400

3.000

Roskilde 19:26

Vurdering

1.700

Henry Rosengren Hansen. Lav skænk fra 1950/60'erne af palisander
Vejle 20:30

Vurdering

32.000

29.000