Corneille, kunstnernavn (Guillaume Cornelis van Beverloo): Samling kunst med tre skulpturer og litografi. (4) CD
Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo 1922-2010): Samling kunst bestående af:
Figur af sterling sølv i form af kat og kvinde. Sign. Corneille, -05 samt nummeret 69/90. Stemplet 925. H. 5,5. B. 8 cm ekskl. base.
Figur i form af par fugle i forsølvet bronze. Sign. Corneille og med nr. 96/99. H 9 cm.
Skulptur af bemalet træ, signeret og med nr. 25/99. Sign. Corneille. H. 24 cm. B. 35 cm. D. 6,5 cm.
Komposition med blå fugl og gul kat. Litografi. Signeret i bly Corneille Epreuve d'Artiste samt dat. 2005. Mål: 37 x 44 cm, (50,5 x 56,5 cm).
'Corneille' brugte den belgiske Cobrakunstner Guillaume Cornelis van Beverloo (1922-2010), som kunstnernavn. Han studerede kunst på The Academy of Art i Holland, og var med til at starte Reflex i 1948 og året efter til at starte Cobra-gruppen her i Danmark. Han fik dermed stor indflydelse på ikke bare dansk, men skandinavisk kunst i mange år fremover. Fra 1970’erne beskæftigede Corneille sig med en stærk grafisk enkelhed. Let genkendeligt er de stærke farver, de definerede former og motiver med kvinder, fugle, katte, sole, træer og planter.
Auktionen afsluttes: 04. dec. 2024 19:20
6 dage 17 timer 47 minutter 7 sekunder
DKK 8.000