Chatelain af forgyldt metal med medaljon med lensgreve Eggert Knuths kronede monogram
Chatelain af forgyldt metal med medaljon med lensgreve Eggert Knuths (1882-1920) kronede monogram, prydet med sort onyx. L. 11,5 cm. Fremstår med brugsspor.
Eggert Christopher lensgreve Knuth (27. februar 1882 på Knuthenborg – 19. marts 1920 i Algier) var en dansk godsejer.
Han var søn af kammerherre, lensgreve Adam Wilhelm Knuth og hustru Margrethe f. baronesse Rosenørn-Lehn. 1888 overtog han grevskabet Knuthenborg og substitutionen for stamhuset Lerchenfeldt. Han var patron for Lolland-Falsters Stiftsmuseum og formand i Landbostandens Sparekasse i Maribo. (Kilde: Wikipedia)
Auktionen afsluttes: 10. nov. 2024 20:54
3 dage 0 timer 56 minutter 1 sekund