Charles Eames. Et sæt på seks 'Soft Pad' armstole betrukket med sort læder og hopsack, model EA-208 (ca. 2008) (6)
Charles Eames (1907-1978). Et sæt på seks 'Soft Pad' armstole, model EA-208, fremstillet med drejelig firpasfod og armlæn af poleret aluminium, polstrede sæder betrukket med originalt letpatineret sort læder samt bagside med sort hopsack. H. 85 cm./ SH. 52 cm. B. 56,5 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra, ca. 2008. Stolene fremstår med patina og brugsspor, heraf stel med ridser. (6)
Auktionen afsluttes: 04. dec. 2024 20:45
6 dage 17 timer 1 minut 56 sekunder
DKK 64.000