Carl Fagerlund (1911-2011) for Orrefors par forskellige loftlamper af presset glas og messing. (2)

Vurdering

DKK 2000

Hørsholm

6491895

Carl Fagerlund (1911-2011) for Orrefors. Store skålformede loftlamper / pendler af klart presset glas. Topplade, kroneformet skål og beslag/bolte af messing, stammerør og baldakin af messing. Indvendigt monteret med seks lyskilder. 1960'erne.
Fremstår med brugsspor og mindre afslag og mangler.
D. 36-37 cm H. 22-25 cm.

Carl Fagerlund for Orrefors. Loftslampe, presset glas

Aarhus 18:31

Vurdering

M. Ballins Eftf. Skønvirke opsats af sølv, ca. 1920
Vejle 05. nov. 19:52

Vurdering

3.000