Bucherer 'Alarm'. Limiteret herreur med original rem og spænde, 1990'erne
Limiteret herrearmbåndsur fra Bucherer, ref.nr.: 1931.500, cal. 1931, produceret i kun 999 eksemplarer, i urkasse af delvist forgyldt stål, gylden skive med romertal og stregindeks, alarm-funktion, datoangivelse ved 3" position, centreret sekundviser, plexiglas, monteret med original læderrem med forgyldt spænde, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 37 mm. Fremstår med brugsspor, mindre revner i plexiglas langs kanten. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
Auktionen afsluttes: 11. nov. 2024 20:28
10 dage 13 timer 55 minutter 1 sekund
DKK 6.400