Børge Mogensen. Tre-pers. sofa model 2213, brunt læder

Vurdering

DKK 10500

Aarhus

6491354

Børge Mogensen (1914-1972). Tre-pers. sofa betrukket med patineret brunt læder, ben af massivt egetræ. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik model 2213. L. 220. Fremstår med kraftige brugsspor herunder krakeleringer, afskalninger og enkelte huller på læder samt huller på understof, delvist falmet på ene ende.

DKK 6.800

Børge Mogensen for Fredericia Stolefabrik. Tre-pers. sofa samt lænestol, model '2207' / '2209' (2)

Roskilde 19 okt.

Vurdering

13.000

7.600

Børge Mogensen . Tre pers. sofa model 2213 i cognacfarvet læder
Odense 23 okt.

Vurdering

19.000

13.000

Fritstående sofa med 'shaker-stel', rødt læder, 1960-70'erne
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Børge Mogensen. To-pers. sofa i sort læder, model 2335
Vejle 19 okt.

Vurdering

18.000

13.500

Vejle 20:25

Vurdering

18.000

13.500

Børge Mogensen . Lænestol model 2207 i cognacfarvet læder
Odense 23 okt.

Vurdering

6.400

H. J. Wegner. Tre-pers. sofa, model GE530/3, røget egetræ
Aalborg 17 okt.

Vurdering

6.400

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)