Børge Mogensen. Skrivebord af teaktræ
Børge Mogensen 1914-1972. Skrivebord med stel af matforkromet stål, plade af fineret teaktræ, i siden klap, front med to skuffer. H. 71,5 B. 130/180 D. 80 cm. Udført hos Søborg Møbler. Fremstår med alm. aldersrelateret slitage, skuffekasse med små kanthak, lille område på plade med gennemslid.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, "Dansk Møbelguide", s. 236.
Auktionen afsluttes: 13. nov. 2024 21:10
6 dage 4 timer 16 minutter 1 sekund
DKK 12.000