Børge Mogensen. Reol af teak med underskab, 1950-1960'erne

Vurdering

DKK 5200

København

6494108

Børge Mogensen (1914-1972). Reol af fineret teaktræ med underskab af fineret teak, udstyret med to udfoldslåger bag hvilke hylder. Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik samt mærket herfra. 1950-1960'erne. H. (samlet) 182 cm. B. 150 cm. D. 47 cm.
Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder enkelte ridser og mærker. Nøgle medfølger, denne dog med afknækket greb.

Cardinal Møbler. Væghængt reolsystem, teaktræ

Aarhus 31. okt. 20:12

Vurdering

2.400

Johannes Andersen samt Farstrup: Spisebord og fire stole - teaktræ (5)
Hørsholm 02. nov. 16:58

Vurdering

Hans J. Wegner. Lav skænk af teaktræ, model RY 26
Vejle 06. nov. 20:58

Vurdering

13.000

10.500

Arne Wahl Iversen. Sekretær/chatol af teak, model 68
København 06. nov. 20:36

Vurdering

3.000

800

H. J. Wegner for Ry Møbler. Lav skænk, model RY26, teaktræ
Aarhus 02. nov. 20:19

Vurdering

26.000

19.000

Severin Hansen Jr. for Haslev Møbelsnedkeri. Sofabord af palisander
København 02. nov. 20:48

Vurdering

Hans J. Wegner. Sofabord af massiv teak / eg, model 'AT-11'
Roskilde 09. nov. 18:11

Vurdering

2.200

Dansk møbeldesign. Høj skænk af teak, 1960'erne.
Odense 02. nov. 18:30

Vurdering

1.500

Børge Mogensen. Skænk model 232, teak
Aarhus 02. nov. 21:00

Vurdering

18.000

13.000