Børge Mogensen. Kommode fra Øresundsserien, egetræ

Vurdering

DKK 5200

Aarhus

6491102

Børge Mogensen. Kommode af fineret egetræ med front af fire skuffer med runde greb, senere monteret uoriginalt medeformet stel af massivt egetræ med tværpinde af kobber. Fremstillet hos AB Karl Andersson & Sønner, Øresundsserien mrk. herrfa. 1960'erne. H. 85 B. 68,5 D. 36 cm. Fremstår med alm. brugsspor, par små reparationer / udfyldninger på kanten af top.

DKK 3.200

Børge Mogensen. Dobbeltkommode, 1960'erne

Aarhus 20:20

Vurdering

18.000

13.000

Børge Mogensen og Karl Andersson & Söner. Spisebord, Øresundsserien
Aarhus 23 okt.

Vurdering

7.600

5.200

Kai Kristiansen for Aksel Kjersgaard. Kommode af palisander, 1950'erne
Roskilde 20:46

Vurdering

6.400

Dansk møbelproducent. Lille dobbelt kommode, palisander
Aarhus 18 okt.

Vurdering

Hans J. Wegner. Savbukkestolen. Et sæt på fire stole, model CH29 (4)
Aarhus 20 okt.

Vurdering

10.500

7.800

H. J. Wegner. Savbukkestolen. Et sæt på fire stole, model CH29 (4)
Aarhus 18 okt.

Vurdering

15.500

10.500

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)