Børge Mogensen for FDB Møbler. Tre reoler af eg, 1950-60'erne (3)

Vurdering

DKK 5200

Roskilde

6491859

Børge Mogensen (1914-1972). Tre reoler af eg, front med flytbare hylder, bestående af; Et par reoler á, H. 133, B. 122, D. 26 cm. samt underdel / reol monteret på sokkel, H. 74, B. 122, D. 26 cm. Fremstillet og mærket hos C. M. Madsen for FDB Møbler. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder ridser og mærker.
Litt: FDB møbelkatalog 1954.

Roskilde 19 okt.

Vurdering

Carlo Jensen for Hundevad & Co. Et par reoler af palisander, 1960'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Børge Mogensen. Skænk model 232, teak
Aarhus 21:05

Vurdering

18.000

13.000

Et par reoler af eg samt kommode af teak (3)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Dansk møbeldesign. Væghængt reolsystem af eg, 1960-70'erne (12)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

3.200

Børge Mogensen for Søborg Møbler. Skænk af teak / eg med overdel, model '160' (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

7.600

5.200

Charles & Ray Eames for Vitra. Et sæt på seks skalstole, model 'PSCC' (6)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

6.400

4.600

Hans J. Wegner for Getama. Cirkulært spisebord af eg, model 'GE-526'
Roskilde 19 okt.

Vurdering

5.200

3.200

Roskilde 19 okt.

Vurdering

800

Dansk møbeldesign. Reol af palisander, 1950-60'erne
Roskilde 18 okt.

Vurdering

1.200

Nanna Ditzel for Fredericia Furniture. 'Trinidad', sæt på seks stole af ask, model 3396 (6)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

15.500

10.500

Værktøjsvogn, 'Dowidat Trabant', grønlakeret metal
Roskilde 17 okt.

Vurdering

Charles Eames. Gyngestol Rocker, model 'RAR', hvid
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Lasse Pettersson for Swedese. Sæt på seks armstole af bøg - 'Fuga'-serien (6)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Væghængt medicinskab / tandlægeskab af lakeret træ
Roskilde 18 okt.

Vurdering

Arrben. Sæt på otte stole af metal / hvidt læder, model 'Ursula' (8)
Roskilde 21 okt.

Vurdering

4.400

Hans J. Wegner. Lænestol af egetræ, model 'GE-530'
Roskilde 18:30

Vurdering

5.200

Folke Pålsson FDB stole model J-77 (4)
Aalborg 18:33

Vurdering

Stor skænk af mahogni, 1900-tallets første halvdel
København 18 okt.

Vurdering

Sybord samt sofabord af teak, 1950-60'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Dansk møbeldesign. Bar med overdel af palisander, 1950-60'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

6.000

3.600

Hans J. Wegner for Getama. Et par spiseborde / arbejdsborde af teak og eg, 1960-70'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

6.400

5.200

Dansk møbeldesign. Spisebord af teak / eg med hollandsk udtræk, 1950-60'erne
Roskilde 26 okt.

Vurdering

2.400

Poul Nørreklit, tilskrevet. Entrésæt, 1970'erne (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

800

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)