Bente Nørholm Ørum (1946-2022). 'Pigen, der stak af hjemmefra', billede 2-8 fra billedserie af 8, 2016. Olie på lærred. Ene billede sign. på bagsiden. 70 × 35 cm. UR (7)
Bente Ørum var formand for Dansk Psykolog Forening i perioden 1986-1991.