Benjamin Blessum. Norsk plakat, 'Norway. Summer Season', ca. 1930
Benjamin Blessum (f. 1877, Norge, d. 1954, USA). Original, norsk turistplakat, 'Norway. Summer Season June-September', udgivet af Norges Statsbaner, litografisk trykt hos A. Wørner, Oslo ca. 1930. 100 x 62 cm. Uden ramme. Fremstår med ældre restaurering, hvor plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning. Fremstår med brugsmærker, let gulnet og med små brune pletter, stemplet Oakland Free Library i hjørnet og på bagsiden.
Auktionen afsluttes: 17. nov. 2024 19:49
2 dage 14 timer 45 minutter 33 sekunder