Arne Jacobsen. Syveren. Fire spisestole model 3107 (4)
Arne Jacobsen (1902-1971). Syveren. Fire spisestole med skaller af formspændt, lakeret finér i grålige nuancer samt én sort, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1988-89, model 3107, label herfra på tre stole. Fremstår med kraftige brugsspor, anløbne stålrør, to med begyndende bløde rygge samt én blød ryg (4)
Auktionen afsluttes: 25. nov. 2024 18:43
4 dage 0 timer 30 minutter 3 sekunder