Arne Jacobsen. 'Syveren', sæt på fire spisestole (4)
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Syveren', sæt på fire spisestole med skaller af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Sædehøjde, ca. 42 cm. Formgivet 1955. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen 1987, model 3107. Fremstår med brugsspor i form af slid på hjørner og krakelleringer af lak. Prov. En del af inventaret fra PUK studierne. (4)
Slutter om 10 dage 22 timer 1 minut 44 sekunder
DKK 3.200