Arne Jacobsen. 'Ægget'. Lænestol / hvilestol, betrukket med sort læder, model 3316
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Ægget'. Lænestol, betrukket med originalt sort læder, udstyret med drejelig midtersøjle samt vippefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2013 med mærkat herfra, model 3316.
Fremstår med almindelige brugsspor, herunder enkelte lette ridser og mærker; mindre område i ryg, hvor læderet slipper en smule.
Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen af Hotel Royal i København. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998. Bl.a. omtalt s. 144, 432, gengivet s. 433, 438-439, 467, 471-472.
Auktionen afsluttes: 04. dec. 2024 21:00
10 dage 13 timer 43 minutter 9 sekunder
DKK 28.000