Arne Jacobsen for E.V.A. Nissen. Sjælden 'Charlottenborg' stol, sofa samt bord (4)
Arne Jacobsen (1902-1971). 2 kurvestole model AJ 237 'Charlottenborgstolen' H. 75 cm, D. 72 cm, B. 78 cm, sædehøjde ca. 38 cm, tilhørende sofa L. 173 cm, D. 72 cm, H. 75 cm, sædehøjde ca. 38 cm samt bord med glasplade L.103 cm, H. 52 cm, B. 53 cm af formbøjet bambus. Sæde- og ryghynder betrukket med grønt uld. Formgivet i 1936. Udført hos E.V.A Nissen og Co. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, skader på flet, møbelstof med skader og pletter.
Proveniens: Dette sjældne sæt blev givet i bryllupsgave af E.V.A. Nissen til hans datter og svigersøn d. 9/4-1940 og har været i familiens eje lige siden.
Stolen præsenteret på Charlottenborgs Forårsudstilling 1937.
Litteratur: Nyt Tidskrift for Kunstindustri nr. 9, 1937., Carsten Thau & Kjeld Vindum, 'Arne Jacobsen', 1998 s. 267
Slutter om 1 dag 22 timer 37 minutter 52 sekunder
DKK 58.000