Arne Jacobsen . Otte armstole 'liljen' model 3108 (8)
Arne Jacobsen (1902-1971). Otte stole model Liljen af formspændt krydsfinér, betrukket med sort læder, ben af forkromet stålrør. Sædehøjde 44 cm. Formgivet i 1970. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3108 . Senere ombetrukket. Fremstår med lette brugsspor. (8)
Auktionen afsluttes: 16. nov. 2024 13:34
8 dage 15 timer 0 minutter 10 sekunder
DKK 23.000