Arne Jacobsen (1902-1971) 'Syveren' Fjorten sorte stole model 3107. (14)
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Syveren', sæt på fjorten spisestole med skaller af formbøjet sortlakeret krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Sædehøjde, ca. 42 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med enkelte mangler og brugsspor i form af slid på sæder, hjørner, skrammer, ca. halvdelen med let bløde rygge og krakelleringer af lak.
Auktionen afsluttes: 09. nov. 2024 19:16
1 dag 23 timer 0 minutter 51 sekunder