Armand Marseilles, Heubach Köppelsdorf, C. F. Kling m.fl. Samling dukker samt barnevogn (23)
Armand Marseilles dukker nr. 995 A.3.M, hoveder af bisquit, åben mund med tænder, krop af bemalet komposit. H. 42 cm. Senere bemalet krop og reparationer på øjenlåg ( kan ikke lukke). C. F. Kling med hænder og hovede af bisquit. Mfk, 377. H. 34 cm. Fremstår med afslag på hænder. Heubach Köppelsdorf. mrk. 342 5/0. Samt Armand Marseilles dukker nr. 390 med hovede af bisquit, flere leds krop af bemalet træ og kunstmatriale. H. 60 cm. Fremstår med reparation på baghoved. AM med hoved af komposit med faste øjne, flere-delt krop med kugleled af komposit og træ. H. 55 cm. Armand Marseilles dukker nr. 995 A.11.M, 996 hoveder af bisquit, åben mund med tænder, krop af bemalet komposit. H. 55 cm. Mangler øjenlåg og tunge. Armand Marseilles dukker nr. 99 A.12.M, 996 hoveder af bisquit, faste øjne og åben mund med tænder, krop af bemalet komposit. H. 64cm.Samt flere dukker af celluloid og bisquit fra1800-tallets slutning frem til 1900'tallets midte. Fremstår med brugsspor, flere celluloid med reparationer og revner. Samt barnevogn af metal og flet, håndtag af porcelæn. H. 107 L. 90 B. 40 cm. Fremstår med slitage og rust. (23)
Auktionen afsluttes: 30. nov. 2024 19:48
4 dage 18 timer 0 minutter 27 sekunder