Peder Mønsted (1859-1941): Interiør med Johanne Christiansen siddende ved vinduet, 1885

Vurdering

DKK 31.000

Hørsholm

6487967

Katalognr.

103

Peder Mønsted (1859-1941): Interiør med Johanne Christiansen siddende ved vinduet. Olie på lærred, 1885. Sign. P. Mønsted samt betegnet 'Søviggaard'. Bagpå papirlabel med påskriften 'P. Mønsted, Johanne Christiansen, interiør, Søviggard 1885'. 45 x 42 cm.

DKK 21.000

Forauktion

Bemærk at der ikke er fortrydelsesret på fysiske auktioner som denne.

Konditionsrapport kan bestilles ved kontakt.

Gerda Wegener (1885-1940): 'Les Perles Blanches', reklametegning fra den franske virksomhed Dendelys, tusch på papir

Hørsholm 12. dec.

Vurdering

13.000

7.600

Julius Moser (1808-1847) Maleri, olie på lærred.
Odense 29. nov.

Vurdering

5.200

Ubekendt kunstner. To abstrakte kompositioner. Midt 1900-tallet. (2)
Odense 30. nov.

Vurdering

700

Royal Copenhagen / Juliane Marie: 'Asien', sjælden figur af overglasurdekoreret porcelæn, ca. 1870
Hørsholm 12. dec.

Vurdering

7.600

John Hamilton Glass (1890-1925): Skotsk sølandskab med hyrde og får, akvarel på papir
Hørsholm 03. dec.

Vurdering

Lone Kingo Ingwersen. 'Betonvæg', Tirpitz 2024
Vejle 07. dec.

Vurdering

Jonna Ryberg for Kähler: Figur af stentøj i form af kutteklædt herre, ant. 1960'erne
Hørsholm 30. nov.

Vurdering

Per Lütken (1916-1998) for Holmegaard: Skulpturel vase af mundblæst glas, form nr. 2826, unika
Hørsholm 04. dec.

Vurdering

3.800

David Spiller. 'Wild Thing' . Limited edition screen-print. (cd)
Aalborg 07. dec.

Vurdering

38.000

18.000

Vejle 03. dec.

Vurdering

Odense 30. nov.

Vurdering