Kinesisk / Mongolsk ceremonielt sølv monteret sværd i en udskåret bøffelskede.
Håndtaget i sort horn har en stor sværdknop i form af en kronet drage, dekoreret hoved med små røde og grønne koraller.
Den runde vagt i fint udskåret sølv er massiv, klinge med en hulslibning på hver side er 35 cm lang.
Den store, buede skede i fint udskåret bøffelhorn er dekoreret med en drage på hver side i høj relief.
Den meget store øvre montering i sølv har fire anvendte drager på hver side og et ovalt stykke af grøn jade dybt udskåret med to drager.
Den nedre kant er foret med koraller og halvædelsten i rød, grøn og blå. Den samme foring er på den øvre del af den nedre holder og et mindre stykke udskåret jade på hver side.
Under jade er en fint lavet fuglelignende kvinde maskeret figur. Fremstår med 4 bæreringe, som er monteret i to støbte drager.
Sværdet stammer formentlig fra det 19. århundrede eller starten af det 20. århundrede og kommer antageligt fra et kinesisk tempel. Sværdet står på stand af træ. Total længde 83 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.
中国/蒙古仪式用镶银刀
中国/蒙古仪式用镶银刀(配水牛角刀鞘)。
黑牛角刀柄,柄端设计有用红色和绿色珊瑚装饰的冕冠龙头。
刀身采用雕刻精美的纯银圆形保护,刀身长 35 厘米,两面均有凹槽。
雕刻精美的水牛角弯形刀鞘两面都饰有浮雕的腾龙。
上端大型银饰的两面都设计有四条龙,其中两条龙还嵌有椭圆形的碧玉。下端边缘镶有珊瑚以及红色、绿色和蓝色的半宝石。
同样的镶嵌也用于底端饰件的上部,以及位于两侧的小玉雕。玉雕的下方是一副精美的类似于鸟的模糊女性画面。
设计有两条铸龙,总共四个挂环。
这把刀或许可以追溯至十九世纪或二十世纪初期,来源于中国的一座寺庙。这把刀配有一个木质支座,全长 83 厘米。
如果要注册持有这把刀(例如在丹麦),需要持有有效的开刃武器许可证。