Nicolai & Rasmus Højgaard 'Golf-træ' - til fordel for Ungdommens Røde Kors
De danske golfbrødre Nicolai og Rasmus Højgaard har pyntet et juletræ fyldt med golf merchandise og nogle af deres personlige ting fra Ryder Cup 2018, hvor Thomas Bjørn var kaptajn for Europa samt nogle af deres egne brugte jern. Byd med på træet og mød Nicolai og Rasmus, som begge er i top-200 på verdensranglisten, til en runde golf og få gode historier fra turneringer samt tips og tricks.
*OBS: Efter auktionen aftales der personligt nærmere med Nicolai & Rasmus, hvornår der kan spilles en runde i Himmerland Golfklub.
Nicolai & Rasmus Højgaard
1 stk. Runde golf med Nicolai & Rasmus Højgaard i Himmerland Golfklub for 2 personer á 10.000 kr.
7 stk. Venstrehåndsgolfhandsker fra TaylorMade signeret af både Nicolai og Rasmus, str. M, ikke brugte á 169 kr.
3 stk. Kasketter fra TaylorMade, blå/ grå/ hvid, str. S/M, ikke brugte á 169 kr.
2 stk. 12-pak golfbolde fra TaylorMade, TP5 á 419 kr.
4 stk. Brugte jern, wedges á 400 kr.
1 stk. Håndklæde + headcover med teksten ”Europe 2018” fra Ryder Cup 2018, hvor Europa slog USA á 500 kr.
1 par golfsko fra Adidas, ikke brugte, model: ZG21, cloud white/ acid yellow/ blue oxide, str. 46 á 1.599 kr.
13 x Tees, samlet værdi 80kr.
House Doctor
1 stk. Messing juletræsfod á 998 kr.
Total værdi 17.305 dkr.
Denne auktion er del af en større velgørenhedsauktion til fordel for Ungdommens Røde Kors, se alle auktionerne her. Alle indtægter går direkte og ubeskåret til Ungdommens Røde Kors. Lauritz.com donerer således alle involverede salærer og gebyrer fra denne auktion til det gode formål.
BEMÆRK: Juletræet medfølger ikke, da det er pynten på træet, man byder på! Juletræsfoden er brugt til fotografering og kan derfor have brugsspor. Juletræspynten skal afhentes hos Lauritz.com Herlev efter endt auktion (kan kun hentes på hverdage imellem kl. 11 - 16). Alternativt kan pynten sendes mod betaling.
BEMÆRK: Indeholder denne auktion gavekort, kan auktionen ikke fortrydes. I henhold til forbrugeraftalelovens § 17, stk. 2, nr. 1 er der ikke fortrydelsesret på rekreative fritidsaktiviteter, som fx gavekort, kulturarrangementer, rejser eller oplevelser, hvis det fremgår af auktionen, hvilken dag eller inden for hvilken bestemt periode, den pågældende tjenesteydelse skal udføres.
Om Ungdommens Røde Kors’ juletræsauktion
Ungdommens Røde Kors har inviteret 16 kendte danskere eller repræsentanter fra kendte brands til at pynte 14 juletræer efter deres egne kreative ideer. Træerne de pyntet med produkter fra egne brands eller fra nøje udvalgte samarbejdspartnere. Ved at byde på et eller flere af de 14 fantastiske træer får du ikke blot et hav af skønne designs og oplevelser, men du hjælper ligeledes udsatte børn og unge i en juletid, der kan være svær, når det ikke er muligt at holde jul i et varmt og trygt hjem. Det indsamlede beløb fra auktionen går bl.a. til at give børn og unge, der må fejre jul på kvindekrisecentre, døgninstitutioner, hospitaler eller lignende, nogle dejlige og hyggelige juleoplevelser. Læs mere om Ungdommens Røde Kors her