Hvidt & Mølgaard. Daybed/briks af teaktræ

Vurdering

DKK 18000

Vejle

6463334

Peter Hvidt (1916-1986) & Orla Mølgaard-Nielsen (1907-1993). Daybed/briks med stel af teaktræ, runde tilspidsede ben, løse springhynder betrukket med lyst fløjl. Fremstillet hos France & Søn med plakette herfra. Model FD-417. H. 84 cm, sædehøjde ca. 46 cm. L. 190 cm. D. ca. 76 cm. L. 190 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

DKK 13.500

Overpolstret lænestol, 1950-60'erne

Roskilde 19 okt.

Vurdering

Ole Wanscher. Tre-pers. sofa, model 'Senator'.
Vejle 19 okt.

Vurdering

13.000

8.600

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Daybed af teak, model 'FD-417'
Roskilde 19 okt.

Vurdering

4.600

3.200

Hans J. Wegner. Par lænestole, model AP20 (2)
Roskilde 19:09

Vurdering

38.000

27.000

Rud Thygesen. Par sofaer fra Vejen Møbelfabrik (2)
Aalborg 17 okt.

Vurdering

5.200

Grete Jalk for France & Søn. Sofa af teaktræ, model 118
Vejle 20:40

Vurdering

14.000

10.000

Børge Mogensen. Øreklap lænestol, model 2204, bøffellæder
Aarhus 21 okt.

Vurdering

32.000

22.000

Morten Anker for Sibast. Udendørs modulsofa / loungesofa, model Rip (3)
Aarhus 21 okt.

Vurdering

23.000

15.500

Dansk møbelproducent. Lænestol, egetræ/teaktræ, 1960'erne
Aarhus 19 okt.

Vurdering

4.600

3.400

Dansk møbeldesign. Tre-pers. sofa, brunt læder, 1950-60'erne
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Hans Olsen. Et par lænestole, model '187/1' (2)
Roskilde 19 okt.

Vurdering

Hans J. Wegner samt dansk møbelproducent. Sofabriks samt to opbevaringsmøbler, model GE-20 (4)
Aarhus 21 okt.

Vurdering

19.000

10.500

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)