Henry Rosengren Hansen. Lav skænk fra 1950/60'erne af palisander

Vurdering

DKK 52000

Vejle

6481574

Henry Rosengren Hansen. Lav fire-fløjet skænk af fineret palisander. Front med skydelåger, bag hvilke hylder og bakker med sider af eg og tappede samlinger. Tilspidsede ben. Formgivet i 1950. Fremstillet hos Brande Møbelindustri med mærkat herfra. H. 80 L. 290 D. 47 cm. Fremstår med mindre brugsspor alderen taget i betragtning.

DKK 33.000

Kurt Østervig. Høj skænk fra 50'erne af valnød

Vejle 19 okt.

Vurdering

6.400

5.200

Børge Mogensen for Søborg Møbelfabrik. Skænk med overdel
Aarhus 22 okt.

Vurdering

10.500

6.400

Dansk møbelproducent. Lille skænk af teaktræ, 1960'erne
Aarhus 22 okt.

Vurdering

Dansk møbelproducent. Høj skænk af teak 1960erne.
Aarhus 19 okt.

Vurdering

800

Hans J. Wegner for RY-Møbler. Høj skænk, palisander, model RY28
Aarhus 21 okt.

Vurdering

21.000

11.500

Studio Novo Rumo. Lav skænk af Rio palisander, 1960'erne
Aarhus 23 okt.

Vurdering

58.000

38.000

Hans J. Wegner. Lav skænk af teak, model RY25 'President'
Aarhus 20:44

Vurdering

52.000

38.000

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)