Samling platter fra Bing & Grøndahl samt Royal Copenhagen (111)
Div. samling platter fra Bing & Grøndahl samt fra Royal Copenhagen. Bestående af:
Barnetsdag platter fra Bing & Grøndahl. 1 x 1989, 3 x 1985, 1 x 1990, 1 x 1991, 1x 1992, 1 x 1993, 1 x 1995 samt 1 x 1996. Alle 13 cm.
Olympic games platter fra Bing & Grøndahl. 2 x Los Angeles 1984 samt 6 x München 1972. Begge 18,5 cm.
Jule platter fra Bing & Grøndahl. 1 x 1969, 1 x 1970, 1 x 1971, 1 x 1973, 1 x 1974, 1 x 1975, 1 x 1976, 1 x 1977, 1 x 1978, 1 x 1979 samt 1 x 1981. Alle 18 cm.
Store Magleby - Dragør platter fra Royal Copenhagen. 4 x 1974. 18 cm.
Nordslesvig platter fra Royal Copenhagen. 2 stk. 20,2 cm.
Juleplatter fra Bing & Grøndahl. 1 x 1930, 1x 1933, 1 x 1934, 1 x1935, 1 x 1937 samt 1 x 1940. Alle 18 cm.
Juleplatter fra Georg Jensen. 1 x 1973 samt 1 x 1975. Begge 18 cm.
Påske platte fra Bing & Grøndahl. 1 stk. 18,7 cm.
Bing & Grøndahl platte fgra 1976. 18 cm.
Fly platte fra Bing & Grøndahl. 1 x 1978. 21 cm.
Morsdags platter fra Bing & Grøndahl. 6 x 1970, 1 x 1979, 1 x 1980 samt 1 x 1984. Alle 23 cm.
Juleplatter fra Bing & Grøndahl. 2 stk. 21 cm.
Platte fra Royal Copenhagen. 1 stk. 21 cm.
Mor og barn platte fra Royal Copenhagen. 1 stk. 15 cm.
Frederik IX platte. 2 stk. 18 cm.
Platter fra Royal Copenhagen. 4 stk. 18 cm.
Olympic games platter fra Bing & Grøndahl. 3 x 1972, 3 x 1976, 2 x 1980 samt 2 x 1984. 18 cm.
Juleplatter fra Bing & Grøndahl. 9 x 1970. 23 cm.
Bt platter fra Royal Copenhagen. 2 stk. 18 cm.
platter fra Royal Copenhagen. 6 x 1975. 18 cm.
Morsdag platter fra Royal Copenhagen. 3 x 1972, 4 x 1973 samt 1 x 1975. Alle 15,5 cm.
Morsdag platter fra Bing & Grøndahl. 1 stk. 15 cm.
Olympiade platter fra Royal Copenhagen. 7 x 1972. 20,5 cm., 2 x 1980. 20,5 cm. samt 1 x 1976. 18 cm.
Enkelte skår kan forekomme samt almindelig brugsspor. (111)
Auktionen afsluttes: 06. dec. 2024 19:55
7 dage 0 timer 13 minutter 12 sekunder
DKK 850